FACULTY & STAFF PROFILES

Administration Profiles

Robert Orlando
Robert Orlando
Head of School
Victoria Young
Victoria Young
Assistant Head of School
Mary Lou Primm
Mary Lou Primm
Director of Admissions and Alumni Engagement
Lauren Funk
Lauren Funk
Director of Teaching and Learning

Aimee Nolasco
Aimee Nolasco
Assistant to the Head of School 
Amy Brudin
Amy Brudin
Director of Educational Technology
Jeannette Ortega

Nettie Lovet
Business Manager 

Lower School Profiles

Jennifer Strong
Ella Chin
PreKindergarten Teaching Assistant
Jennifer Strong
Harriet Oravec
PreKindergarten Teaching Assistant
Darlene Paulsen
Darlene Paulsen
PreKindergarten
Jennifer Strong
Jennifer Strong
PreKindergarten
Shelby Canonico
Shelby Canonico
Kindergarten
Shelby Canonico
Allyssa Robinson
Kindergarten Teaching Assistant
Tracy Armstrong
Tracy Armstrong
First Grade
Lauren Elliott
First Grade
Robin Fox
Robin Fox
Lower School Teacher Support
Haley Atkinson
Haley Atkinson
Second Grade
Emily Johnson
Emily Steppe
Second Grade
Nicole Dreyfus
Nicole Dreyfus
Third Grade
Stephanie Scarpinato
Paige Mattson
Third Grade 

 

Stephanie Scarpinato
Jacob Herrin
Fourth Grade Language Arts and Social Studies

 

Stephanie Scarpinato
Stephanie Scarpinato
Fourth Grade Science and Math

 

Middle School Profiles

Ben Brinkop
Ben Brinkop
Sixth Grade Humanities
Kristopher Chain
Kristopher Chain
Seventh and Eighth Grade Science
Lydia Funk

Nora Evans
Sixth, Seventh, and Eighth Grade Math

Lydia Funk

Lydia Funk
Seventh and Eighth Grade English

McKenzie Harper
McKenzie Harper
Fifth Grade Humanities
Amy Lastinger
Amy Lastinger
Fifth and Sixth Grade Science
Tolly Merrick
Tolly Merrick
Seventh and Eighth Grade Social Studies
Maryline Meyer-Pollock
Maryline Meyer-Pollock
Middle School French
Heather Miller
Heather Miller
Fifth Grade Math
Hope Sikora
Hope Sikora
Sixth, Seventh, and Eighth Grade Math
Emmie Wright
Emmie Wright 
Middle School Spanish

Specials Profiles

Stephanie Parr
Stephanie Parr
Art
Colleen Fennessy
Colleen Fennessy
Music (PreK-3, 6-8)
Matt Wyatt
Matt Wyatt
Music (4-5)
Rhonda Saunders
Rhonda Saunders
Drama
Amy Brudin
Amy Brudin
Technology (5-8)
Chris Haske
Chris Haske
Technology (K-4)
Severine Fremy
Séverine Frémy
Lower School French
MK Prehn
Mary Katherine Prehn
Lower School Spanish
Jason Fargo
Jason Fargo
Physical Education

Support Staff Profiles

Eric Anderson
Eric Anderson
Community Connections Coordinator
Kathryn Barker
Kathryn Barker
Director of Information Technology
Ann Tolley Jones
Ann Tolley Jones
School Counselor
Michelle Krentz
Michelle Krentz
In-House Substitute Teacher and Substitute Coordinator
Michelle Krentz

Linjie Li
Teaching Assistant and After School Teacher

Geneva Mommsen
Geneva Mommsen
Outdoor Educator/Teaching Assistant/After School Program Teacher
Tara Montgomery
Tara Montgomery, RN
School Nurse
Mary Beth Perry
Mary Beth Perry
Librarian
Rita Taylor
Rita Taylor
Head Custodian
Traci Wynn
Traci Wynn
Resource, Enrichment, and Service Learning
Waki Wynn

Waki Wynn
Athletic Director